Jeżeli musisz sprawdzić jakość materiału te testy będą najlepsze

Wytwarzane produkty muszą odznaczać się najlepszą jakością, gdyż tylko wówczas dadzą one użytkownikom optymalną satysfakcję i ukontentowanie. W licznych wypadkach od klasy produktu zależne jest bezpieczeństwo jego użytkowników, zatem musi okazać się on wytrzymały oraz pewny. Właśnie z tego powodu przedsiębiorcy decydują się na wykonanie badań w laboratoriach badań materiałów. Wyniki stwarzają możliwość by otrzymać odpowiedź w kwestii, czy materiał jest wystarczająco dobry.


stalowe pręty
Autor: Dāvis Mosāns
Źródło: http://www.flickr.com
Badania laboratoryjne materiałów oraz (odnośnik do strony) ich cechy

Badania wykonywane w laboratoriach badań materiałów dzielone są na dwie podstawowe kategorie: badania niszczące - czyli dt i badania nieniszczące - zwane ndt. Posiadają one szerokie zastosowanie dla przemysłu metalurgicznego, budowlanego oraz przy produkowaniu obiektów stalowych. W trakcie badań dostarczany materiał jest poddawany licznym próbom, których rezultat daje odpowiedź na pytanie, czy stosowany materiał jest dobrej jakości i trwałości

Czym różnią się badania ndt oraz dt?


Testy nieniszczące oraz - odkryj więcej - niszczące są różne pomiędzy sobą zgodnie z tym, co mówi ich nazwa. Badanie nieniszczące polega na ocenie stanu stworzonego produktu z wykorzystaniem badań wizualnych, penetracyjnych, radiolograficznych, ultradźwiękowych i różnych innych. Plusem tego testu jest to, że próbka nie zostaje niszczony. Tymczasem badanie niszczące ocenia warunki rozciągania, zaginania, twardość i pozostałe cechy przedmiotu, w tym przypadku próbka ulega zniszczeniu w trakcie badania.

Takie testy są bardzo pożyteczne

Testy niszczące i nieniszczące są bardzo przydatne dla przedsiębiorców i projektantów przeróżnych sektorów, pozwalają bowiem w każdym momencie produkcji znaleźć i eliminować niedociągnięcia. Ważne jest to, że miejsc, gdzie przeprowadza się takie badania jest coraz więcej. Można je wyszukać choćby z pomocą internetu, wprowadzając frazę "badania ndt dt". Z pewnością gdzieś w bliskiej okolicy znajdzie się takie laboratorium, a jeżeli nie, można będzie zawsze skorzystać z wsparcia laboratorium, które posiada dobrze wyposażony wóz oraz gwarantuje dojazd do klienta. Wówczas odpowiednie badania wytrzymałościowe można przeprowadzić w fabryce.