Budując swój dom musimy wziąć pod uwagę także oczyszczanie ścieków, które możemy przeprowadzać we własnym zakresie.
Do niewielkiej oczyszczalni nieczystości, możemy użyć osadnik jednokomorowy, jaki może w środku mieć 1 lub 2 przewężenia.

Można by także użyć osadniki dwukomorowe. Jeśli w osadniku nie zamontujemy filtra, wtedy trzeba zamontować go zaraz za zbiornikiem. Osadnik musi pomieścić ścieki, które powstały w domu podczas około 3 dni. Jeśli prawidłowo zainstalujemy osadnik gnilny, w takiej sytuacji nastąpi częściowe oczyszczenie ścieków, w którym nastąpi zmniejszenie zawiesiny o 60%. Również zredukuje się ilość tłuszczów o 80%. Nie zredukuje się jednak stężenie chorobotwórczych bakterii.
osadnik

Autor: Atlantic Groupe,
Źródło: Atlantic Groupe,
Żeby osadnik działał przez długi czas, w takiej sytuacji raz na rok albo raz na 2 lata trzeba usuwać z osadnika naniesiony osad i wywieść go wozem asenizacyjnym. Trzeba mieć w pamięci, aby zostawić trochę osadu na dnie pojemnika. Dzięki zostawionemu osadowi prędzej będzie uruchomiony proces fermentacyjny utworzonego na nowo osadu. Aby zintensyfikować proces fermentacji, można zastosować tzw. bioaktywatory. Przez zastosowanie bioaktywatorów moglibyśmy również poprawić jakość oczyszczonych nieczystości. Używając je, w mniejszym stopniu będziemy odczuwać nieprzyjemne aromaty z osadnika. Także wolniej będzie narastać warstwa osadu na dnie osadnika, ponieważ jest on w takiej sytuacji w większym stopniu rozłożony. Osadnik musi być wykonany z trwałego materiału, wytrzymałego na korozję i substancje agresywne, które są zawarte w ściekach. Osadnik musi być także szczelny, aby koszt przydomowej oczyszczalni nie dostały się do gruntu.

Aktualnie najbardziej popularne są zbiorniki z tworzyw sztucznych albo żywic poliestrowych, które wzbogacone są szklanym włóknem. To lekkie zbiorniki i łatwo można by je przewozić a także zamontować.

Post Author: admin