Bezpieczny rozwój malucha to priorytet stawiany sobie przez wszystkich rodziców. Jeżeli ty też masz pociechę, z pewnością dbasz, aby twojemu szkrabowi niczego nie brakowało i by nigdy nie był narażony na niebezpieczeństwo, zatem nabywasz np. specjalne osłony na gniazdka elektryczne.

Podobnie jest z zabawą – często decydujemy się na zabawki edukacyjne i staramy się wychodzić z dzieckiem na plac zabaw, by uczyło się kontaktów z rówieśnikami oraz mogło bawić się na świeżym powietrzu. Jednakże nie każdy plac zabaw jest bezpieczny – jakim sposobem sprawdzić czy akurat ten mieszczący się obok naszego domu realizuje określone standardy?
plac zabaw

Autor: sikeri
Źródło: http://www.flickr.com
Czasami starczy już pierwsze spojrzenie – jeśli wszędzie zauważasz śmieci, nie jedynie papierki, ale co gorsza – szkło, to powinna być pierwsza oraz ostatnia wizyta w tym miejscu. Jeśli wszystko wydaje się być ok, zobacz czy przy wejściu wisi regulamin oraz dane kontaktowe do właściciela. Następnym ważnym elementem są nawierzchnie na plac zabaw, które mają dawać bezpieczeństwo również gdy maluch spadnie z huśtawki (nawierzchnie na place zabaw). Najbardziej popularne nawierzchnie to syntetyczna guma, piasek, a także wiór drzewny. Zwłaszcza niebezpieczną natomiast nawierzchnią jest beton. Trawa również nie jest idealna, ponieważ gdy tylko zacznie padać deszcz, zamiast miłej trawki zrobi się błoto, na jakim jedynie można się poślizgnąć. Oprócz tego należy skontrolować wszystkie umieszczone na placu zabaw sprzęty – nie mogą być zepsute, powyginane czy zardzewiałe. Czasem klej do drewna albo do plastiku puszcza oraz może się okazać, że maluszek szybciej się skaleczy, niż będzie się radośnie bawić (kleje przeznaczone do drewna).

plac zabaw

Autor: Ryan Hyde
Źródło: http://www.flickr.com
Jeżeli na placu zabaw znajduje się piaskownica, piasek powinien być czysty, nie mieć żadnych śmieci oraz robaków. I na koniec zupełnie nie najmniej istotna sprawa, a wręcz przeciwnie – plac zabaw ma być ogrodzony, aby nasze maluchy nie biegły poza jego teren podczas zabaw, ale nie wyłącznie. Ogrodzenie chroni również przed wejściem np. psów, które mogłyby zanieczyszczać piaskownicę. Plac zabaw to świetne miejsce dla maluchów, rzecz jasna jeżeli jest bezpieczny. Dzieci mają okazję bawić się tutaj całymi dniami, aby później zmęczone, ale i szczęśliwe poszły spać łóżka tapicerowane od razu po wieczornym myciu oraz czytaniu. Dowiedz się więcej: S.A.

Post Author: admin