Jeszcze całkiem niedawno temu inteligentne systemy sterowania oglądaliśmy tylko na filmach science-fiction. Możliwość włączenia światła w dowolnym pomieszczeniu albo ustawienie temperatury w naszym domu praktycznie z dowolnego miejsca na świecie wydawała się futurystyczna. Za sprawą nowoczesnej technologii już teraz istnieją takie możliwości. A jakie konkretnie?

nowoczesny dom

Autor: Jeremy Levine
Źródło: http://www.flickr.com

Za sprawą technologii GSM i internetu mamy dużo możliwości. Sterowanie światłem, lub szerzej inteligentne sterowanie domem nie jest już tylko domeną filmów science-fiction. Na rynku dostępnych jest sporo gotowych rozwiązań umożliwiających np. sterowanie domem albo sterowanie światłem. Skupmy się najpierw na tym drugim.

Dzięki zintegrowaniu obwodów świetlnych możemy włączać albo wyłączać światło w pomieszczeniach używając centralnego albo zdalnego sterowania, możemy również ustawić system w ten sposób, by symulować naszą obecność w domu kiedy my jesteśmy na przykład na wakacjach. W ten sposób możemy zniechęcić złodzieja i uniknąć prawdopodobnej kradzieży. Jak widzimy sterowanie światłem poza oczywistą funkcjonalnością może być też wspaniałym sposobem na poprawę bezpieczeństwa. Tutaj poznasz ofertę na sterowanie światłem i nie tylko.

Znacznie bardziej rozwiniętym systemem jest inteligentne sterowanie domem. Taki system umożliwia nam o wiele kontrolować. Przykładowo można swobodnie sterować ogrzewaniem i klimatyzacją. W połączeniu ze specjalnymi czujnikami ruchu możemy znacznie zmniejszyć koszty ogrzewania, bo w przypadku niewykrycia ruchu system obniży temperaturę w mieszkaniu o kilka stopni. Funkcji, które oferuje inteligentne sterowanie domem jest jeszcze więcej.

oświetlenie

Autor: Christine Warner Hawks
Źródło: http://www.flickr.com

Sterowane rolety mogą np. otwierać się lub zamykać w zależności od nasłonecznienia w taki sposób, by obniżyć koszty – maksymalnie wykorzystać słońce, by dogrzać wnętrze zimą, lub całkiem odwrotnie, zminimalizować koszty klimatyzacji latem, by nie dogrzewać domu niepotrzebnie. Czujniki otwierania okien są tutaj tak samo przydatne – wyłączą ogrzewanie jeżeli zostawimy otwarte okno, a w dodatku można je zintegrować z alarmem. Możliwości, które oferuje nam inteligentne sterowanie domem wydają się nieograniczone.

Jeśli mamy w planach budowę domu, to trzeba rozważyć instalację systemu, jaki umożliwi nam inteligentne sterowanie domem (polecamy legrand włączniki) albo chociaż sterowanie światłem. Aby sprawdzić, jakie korzyści może on przynieść trzeba tylko sprawdzić w internecie. Szybko przekonamy się, że jest to rozwiązanie jakie przyniesie nam spore oszczędności oraz komfort i wygodę.

Post Author: admin