Mimo że do naszego państwa przybyła już moda na bezorkową uprawę ziemi, pług wciąż jest jednym z podstawowych narzędzi w gospodarstwach rolnych. Narzędzie, jakie istniało już przed pięcioma tysiącleciami, jest wciąż modyfikowane, różnorodność dostępnych modeli jest coraz większa, zatem wybór pługa staje się coraz mniej prostą czynnością.

Pług jest bardzo ciężką maszyną, co oznacza, że praca z jego użyciem skutkuje wysokim zużyciem benzyny. Więc obecnie najważniejszym elementem przy wybieraniu jest przystosowanie maszyny do ciągnika. Dopiero odpowiednio dobrana para gwarantować może najbardziej ekonomiczną, czyli oszczędniejszą pracę. Przede wszystkim powinno się precyzyjnie dobrać ciężar pługa do mocy oraz siły uciągu traktora. Za ciężki albo lekki pług może spowodować, że jego użycie będzie zbyt kosztowne. Ponadto może się po prostu okazać niewykonalne. Z tego powodu mnóstwo rolników wymienia pług podczas wymiany ciągnika. Wtedy ta decyzja jest często wymuszona.
Ogromna część pługów ma elementy wspomagające orkę i bezpieczeństwo. Niektórzy uważają je za elementy dodatkowe, jednak są one powszechnie stosowane i potrzebne. Chociaż podnoszą koszt zakupu, warto wziąć je pod uwagę. Jednak istotniejsze jest dopasowanie pługa do typu gleby, na jakiej maszyna maszyny sitodruk ma pracować. Jeśli jest ona podobna na całym obszarze gospodarstwa, można zakupić tańszy pług, w którym nie nie ma możliwości regulacji szerokości. Uprawiając orkę na różnorodnych glebach powinno się dokonać inwestycji w bardziej kosztowną maszynę, wyposażoną w możliwość zmiany szerokości roboczej.

Chłodziarka laboraroryjna

Autor: Liebherr
Źródło: www.donserv.pl
Bez wątpienia odmiennie wyposażone pługi, różnią się cenami. Pług zagonowy jest tańszy od obracanego, jednak to obracany gwarantuje oszczędność paliwa.

Koszt podwyższają także elementy np. zabezpieczenie przed uderzaniem kamieni, okładnice, hydrauliczna regulacja szerokości. Powinno się więc mieć świadomość, że aby kupić odpowiedni pług, powinno się zwrócić uwagę na bardzo wiele czynników.

Post Author: admin