Wiele osób chętnie po pracy lubi majsterkować w garażu lub warsztacie. Jednak żeby faktycznie było to przyjemnością i frajdą, to pomyśleć należy o właściwym wyposażeniu swojego warsztatu. Zakupienie wszystkiego z pewnością trochę będzie kosztować, lecz jeśli zakupi się narzędzia dobrej jakości, to powinny one służyć przez długie lata.

deska

Autor: Den Braven
Źródło: Den Braven
Akurat w przypadku narzędzi nie warto robić oszczędności, bo może się okazać, że trzeba będzie coś kupić jeszcze raz. Zależnie od preferencji i zainteresowań majsterkowicza zestawy narzędzi pewnie się będą różniły. Całkowicie innego zestawu potrzebował bowiem będzie stolarz amator, a czego innego ktoś, kto jednak częściej pracował będzie przy metalu. Jeżeli chodzi o narzędzia (zobacz proline narzędzia) do drewna, to podstawą tu będą różnego rodzaju piły. Za ich pomocą da się przecinać deski i obrabiać elementy, najlepiej jeśli się będzie miało jedną większą, z napędem elektrycznym, i kilka ręcznych. Bardziej doświadczeni stolarze mogą też pomyśleć o tokarce i frezarce do drzewa, przy ich pomocy można będzie wykonywać bardzo zaawansowane kształty. Kolejną grupę narzędzi stanowią najróżniejsze dłuta i pilniki. Za ich pomocą można będzie w ręczny sposób obrabiać elementy, i dopasowywać ich kształt do oczekiwań. Niezastąpiona jest także wiertarka, akurat ona znajdzie zastosowanie w praktycznie każdym z warsztatów, nie tylko stolarskim. Podczas obróbki większych kawałków drewna zapewne się też przyda ostra siekiera, choć wielu stolarzy doskonale sobie radzi bez niej.

Polecany asortyment: sklep Bufmax.

młotek

Autor: Todd McCann
Źródło: http://www.flickr.com
Z większych narzędzi to chyba tyle, pozostaną jeszcze małe akcesoria, jakich również jest sporo. Młotki, miarki, ściski i kleszcze również powinny się pojawić w skrzynce narzędziowej każdego stolarza, podobnie jak różne wersje śrubokrętów. Trzeba się także zaopatrzyć w elementy połączeniowe, tu można kupić najróżniejsze wkręty i śruby nierdzewne, przyda się także dobry klej do drzewa i kołki łączeniowe. W wielu przypadkach przydatne mogą być także inne mniej typowe akcesoria i przedmioty, takie jak przykładowo pręty nierdzewne.

Post Author: admin