Sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com

Czy odnotowaliście fakt, iż sprężyny są wszędzie? Trzeba tylko porozglądać się wokół siebie, żeby wymienić choćby parę rzeczy, których funkcjonowanie w ten czy inny sposób wykorzystuje sprężyny.

Przykładem może być chociażby zegarek. Oczywiście, sprężynka w zegarku jest malutka, ale bardzo istotna.

A kanapa? Oczywiście, większość z nas pamięta stare wersalki sprzed dziesięcioleci. Skrzypiące sprężyny dźgające w kręgosłup przy każdej próbie zmiany pozycji. To już na szczęście było minęło. Produkcja (zobacz pillowplates) sprężyn poszła do przodu od tamtego okresu znacznie i dziś kanapy i materace sprężynowe są komfortowe i trwałe i nie grozi nam, że dostaniemy w plecy sprężyną wyskakującą przez obicie. A bywały i tego rodzaju przypadki.

Bardzo dużo sprężyn można znaleźć w samochodzie. Cała amortyzacja kół i wiele fragmentów wyposażenia wykorzystuje działanie sprężyn. Jeżeli zajrzymy na podwozie, albo pod maskę bez kłopotu, gołym okiem dostrzeżemy co najmniej parę sprężyn.

Sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com

Naturalnie sprężyna sprężynie nie równa. Istnieje kilka typów sprężyn. Wyróżniamy sprężyny naciskowe – czyli te które możemy ścisnąć a one będą rozpierać dwa elementy. Mamy też sprężyny naciągowe, które, jak sama nazwa mówi, musimy rozciągnąć a one będą dwa elementy ściągać do siebie. Są także sprężyny skrętowe. Tego typu sprężyny wykorzystuje się na przykład do zamykania słoików z przetworami. Chyba każdy z nas ma w domu co najmniej jeden słoik typu weck. Ten, do którego potrzeba odpowiedniej gumowej podkładki, na którą nakładamy wieczko i zabezpieczamy właśnie wspomnianą sprężyną.

Choćby w ramach rozrywki możemy zastanowić się, które z naszych domowych mebli i urządzeń wykorzystują działanie sprężyn. Można z tego także zrobić świetną zabawę dla dzieci. Sama sprężyna także może być wspaniałą zabawką. Właściwie w każdym kiosku możemy zakupić niezwykle długą i giętką kolorową sprężynę. Zabawa nią jest świetna – można kazać jej „schodzić” ze schodów, bawić się nią tak jak jo-jo i co tylko dusza zapragnie.

Sprężyny można znaleźć w każdym miejscu! Może wydawać się to trochę wyolbrzymione, ale popatrzcie tylko dokoła. Żabki do firanek, otwieracz do słoików albo materac w łóżku to tylko te najbardziej oczywiste przykłady.

Post Author: admin