Wilgoć jest niepożądanym problemem w każdym domu. W zależności od tego, gdzie się pojawiła, bardzo szybko może naruszyć układ, zniszczyć ściany i posadzki, spowodować pojawienie się grzyba i roznoszenie się szkodliwych dla mieszkańców pleśni. Jak zaizolować przed nią nasze pomieszczenia, aby już więcej nie wystąpiła, jak wyczyścić ściany i usunąć efekty jej działania? Prezentujemy garść przetestowanych sposobów.

Nawet w normalnie użytkowanym budynku zawsze znajduje się wilgoć powstająca w kuchni (zmywanie) i łazience (kąpiele). Widać to szczególnie na przykład na szybie w kuchni zimą, kiedy gotujemy bez otwartego okna. Jest określona różnica temperatur pomiędzy wnętrzem i zewnętrzem, woda nie ma gdzie ujść, więc skrapla się na oknie. Lecz gdy system wentylacyjny jest uszkodzony, nadmiar wilgoci nie zostanie zlikwidowany i może kumulować się w domu, osadzając się na suficie lub meblach.

izolacje

Autor: Knauf Insulation
Tę kwestię można dość łatwo rozwiązać stosując wewnętrzne osuszanie budynków, robiąc mikroszczeliny w oknach lub częste wietrzenie. Na krótką metę sprawdzą się także osuszacze powietrza które można kupić w supermarketach z materiałami budowlanymi. Jednak problem może być większy, kiedy wilgoć zajmie cały bok budynku albo wiele mieszkań na przykład po tej samej stronie. Powodem powstawania wody w mieszkaniu w kamienicy, jest zła izolacja fundamentów lub podpiwniczenia.

Korci Cię, żeby zostawić jakąś ocenę pod powyższym artykułem? Nie zapominaj, że nawet krótki komentarz z witryny (http://www.zstgroup.pl/instalacje-hvac/) będzie przez nas przestudiowany z chęcią.

W wiekowych domach izolacje po prostu z biegiem lat się wyrobiły, w latach ich wznoszenia hydroizolacje nie były na porządku dziennym – czytaj o hydroizolacjach.

Czasami z powodu długo trwającej deszczowej pogody albo zmian w urządzeniu przestrzeni w okolicy (nowe budynki, ocieplenie elewacji) podnosi się poziom wód gruntowych. Do tego powodem często jest niewłaściwa płyty wermikulitowe kamienicy. Przez różnicę temperatury pomiędzy ciepłym wnętrzem domu a zimną przerwą albo jej kawałkiem może dojść do wytrącenia się wody. Efektem tego są wilgotne ściany.

izolacje

Autor: Offutt Air Force Base
Źródło: http://www.flickr.com

Najczęściej jest wprowadzany system grawitacyjny, ale został on zaburzony przez bardzo szczelne, plastikowe okna i solidne warstwy nieprzepuszczalnego styropianu. Szczelne okna i docieplenia to działania poczynione w trosce o cięcie opłat za ogrzewanie, jednak niestety są one zgubne. Przy suszeniu budynku, w którym pokazała się wilgoć, pozostaje zatrudnić ekipę, dla której osuszanie budynków to codzienna praca – kliknij!. Ale to działanie to zaledwie połowa zadania. Przy mocno naruszonych przez wilgoć domach zwykle należy zrobić suszenie fundamentów i sprawne hydroizolacje.

Drobne codzienne prace pomogą zapobiec wystąpieniu nadmiaru pary wodnej w domu, ale na niesprzyjające czynniki pogodowe albo obsuwanie się terenu niestety człowiek nie ma wpływu i może tylko reperować ich skutki.

Post Author: admin