Gdybyśmy porównali dom do organizmu ludzkiego, to moglibyśmy z przekonaniem rzec, że instalacje techniczne budynków są jak żyły. Organizm nie może żyć bez krwi pompowanej przez serce, a i supernowoczesne mieszkanie bez podstawowych mediów oczywiście w obecnych czasach stałoby puste. Współcześnie jesteśmy niemal uzależnieni od energii elektrycznej, a i przejściowy brak wody potrafi skutecznie zdezorganizować życie całej wioski.

instalacja pompy ciepła

Autor: Bryn Pinzgauer
Źródło: http://www.flickr.com
Być może raz na pewien czas zastanawiamy się, w jaki sposób nasi przodkowie żyli bez zwyczajnej żarówki i być może za sto bądź dwieście lat nasi potomkowie będą zadawać zbliżone pytania. Postępu technologicznego zatrzymać się nie da, więc co teraz jest przełomowym rozwiązaniem, niebawem będzie przeżytkiem – ZST.

Elektryfikacja jest łączona nade wszystko z latami powojennymi, bo wówczas na masową skalę doprowadzano energię elektryczną do domów zlokalizowanych na terenach wiejskich. Jednak należy mieć świadomość, że pierwsze instalacje elektryczne budowano o wiele wcześniej. Oczywiście bez przerwy zmieniały się technologie, a dodatkowo w znacznym stopniu wzrosła liczba przeróżnych odbiorników energii, zatem konstrukcja z początku ubiegłego stulecia dziś na pewno nie wytrzymałaby tak dużego obciążenia. Tymczasem jeszcze w latach 90 zeszłego stulecia w niektórych małych miejscowościach korzystano zazwyczaj ze studni i o wodzie z kranu można było jedynie pomarzyć, a obecnie ze świecą szukać budynku bez bieżącej wody. Spis najważniejszych instalacji zamyka centralne ogrzewanie, choć równocześnie zauważmy, że niejeden mężczyzna po dwudziestce pamięta jeszcze ogień rozpalony w kaflowych piecach. http://www.zst.waw.pl/pl/utrzymanie

kamienice

Autor: Ciszewski PR
Źródło: Ciszewski PR
Początek XXI wieku rozpoczął kompletnie nowy rozdział. Z jednej strony już prawie każdy mieszkaniec miał stacjonarny telefon, a po drugie osiemnastolatkowie już błagali rodziców o zainstalowanie internetu. Jednakże najnowocześniejsze instalacje techniczne budynków to obecnie systemy montowane w tzw. inteligentnych domach. O pokojową temperaturę w pomieszczeniach dbają zaawansowane podsystemy, które włączają ogrzewanie, kiedy na dworze robi się chłodno i które uruchamiają klimatyzację w czasie sierpniowych upałów. Chociaż w inteligentnym budynku mieszka się wygodnie, to jednak regularnie trzeba istniejące systemy poddawać kontroli, a awaria jednej niedużej części może na dobre unieruchomić konkretną instalację.

Post Author: admin