Wszyscy marzą o swoim domu, czy też mieszkaniu. Większa część osób kupujących własne m preferuje te nowe, jednak kupno mieszkania na rynku pochodnym ma możliwość okazać się świetnym pomysłem.

Odwiedź Świat Nieruchomości

Autor: Thomas Schlosser
Źródło: http://www.flickr.com

Nabycie mieszkania na rynku wtórnym wiąże się z ciągiem ewentualnych komplikacji. Jest ryzyko, że zakupimy mieszkanie zadłużone, albo z lokatorami (czytaj więcej). Przed kupnem mieszkania warto zapytać, czy mieszkanie nie jest obarczone tzw prawem dożywocia. Chodzi tu o umowę dożywocia, uregulowaną w Kodeksie cywilnym. Polega ona na tym, że w zamian za przeniesienie własności posiadłości odbiorca obliguje się zapewnić zbywcy dożywotnie schronienie. Jest dużo ogłoszeń typu mieszkanie (bryksy) sprzedam, jednak przy zakupie lokum z rynku wtórnego ważną kwestią jest ocena stanu księgi wieczystej lokum, które chcemy kupić. Ma to na celu ustalenie, że sprzedającym jest postacią, która jest właścicielem mieszkania. Ponadto sprawdzenie w księdze wieczystej stanu prawnego mieszkania służy zweryfikowaniu, czy lokal mieszkalny nie jest obciążone wierzytelnością.

Przy zakupie lokum na rynku wtórnym nadzwyczajną uwagę należy zwrócić na to, czy są w nim zakwaterowani współlokatorzy. Należy wobec tego zażądać od sprzedającego przekazania zaświadczenia, że w lokalu nikt nie jest zakwaterowany. Zawsze trzeba zwrócić uwagę na datę takiego dokumentu, jeśli zaświadczenie jest wystawione na 3 miesiące przed datą planowanej sprzedaży, stan rzeczywisty ma możliwość się zmienić. Wobec tego najlepiej zadbać o to, żeby poświadczenie dotyczące zakwaterowania miało datę z dnia sprzedania mieszkania.

Biorąc pod uwagę propozycję mieszkanie sprzedam, trzeba również bacznie przyjrzeć się stanowi technicznemu mieszkania (zapoznaj się z korzyściami związanymi ze sprzedażą mieszkania).Warto przetestować także części łączne obiektu. Przede wszystkim, nie trzeba płacić zaliczki przed sprawdzeniem, czy sprzedający jest w rzeczywistości właścicielem mieszkania. Kupno mieszkania od właściciela mieszkania nastręcza okazania poświadczeń ze spółdzielni mieszkaniowej, bądź wspólnoty mieszkaniowej, że nie ma niedoborów z tytułu czynszu.

Podobnego dokumentu powinno domagać się też w wypadku opłat za gaz, za prąd. Dodatkowo wskazane jest napisać w umowie sprzedaży mieszkania, że do mieszkania należy piwnica.

Post Author: admin