Wspólnota mieszkaniowa to pojęcie, które definiuje społeczeństwo właścicieli, których lokale są w składzie pewnej wyznaczonej nieruchomości.

W pewnym sensie wspólnota mieszkaniowa jest spółką lub przedsiębiorstwem, mimo tego, że nie posiada osobowości prawnej. Wspólnota zazwyczaj ma firmę, siedzibę, organy i NIP i REGON.
ciekawe informacje o zarządzaniu wspólnotami w Łodzi

Autor: WPBM „Mój Dom” S.A.
Źródło: http://www.mojdom.com.pl
Dzisiaj możemy wyróżnić dwa rodzaje wspólnot mieszkaniowych, pierwszą z nich jest niewielka wspólnota mieszkaniowa, a drugą – ogromna wspólnota mieszkaniowa. W małej wspólnocie mieszkaniowej może znajdować się maksymalnie siedem lokali, za to w przypadku sporej wspólnoty mieszkaniowej śladowa liczba lokali wynosi osiem. Wielka wspólnota funkcjonuje na zasadzie ustawy o własności lokali, a mała na podstawie Ustawy o Własności Lokali. Nieruchomość wspólna i lokale wyodrębnione mają indywidualne wieczyste księgi, w jednym z działów odszukamy właścicieli pojedynczych lokali wspólnoty mieszkaniowej – więcej o wspólnotach mieszkaniowych w Łodzi.

Wspólnoty mieszkaniowe Łódź wiecznie funkcjonują przez pewne organy, do których powinno się w szczególności zarząd wspólnoty. Obowiązek zarządu istnieje w dużych wspólnotach mieszkaniowych, wyboru zarządu dokonują posiadacze poszczególnych lokali, jacy muszą podjąć właściwą uchwałę. Jest to obowiązek dołożony przez ustawę, nie dotrzymanie tego obowiązku zdoła skutkować sankcjami. Pomimo tego, iż we wspólnocie może robić zarząd, to często powierza on mnóstwo obowiązków administratorowi. Niemniej jego odpowiedzialność za zarządzanie wspólnotami Łódź jest w jakimś stopniu zawężona.

rozliczanie wspólnot mieszkaniowych

Autor: Mark Moz
Źródło: http://www.flickr.com
Każda wspólnota mieszkaniowa ma pewne obowiązki, poniektóre z nich wynikają z prawa budowlanego, regulacji o rachunkowości oraz praw lokalnych. Dodatkowo wśród praw wspólnoty mieszkaniowej odnajdziemy też uzyskanie REGON, ustawy o statystyce publicznej, oraz także sprawozdawczość. Decyzje, nad jakimi czuwa wspólnota mieszkaniowa, podejmowane są na zebraniu czy też przez zbieranie głosów poprzez zarząd.

Nie zwlekaj – jeżeli zainteresował Cię nasz artykuł, to chcemy nakłonić Cię do wejścia do serwisu autora (https://koell.pl/sklep/kocyki/), aby przyswoić następne niezwykłe szczegóły.

Pośród różnych zebrań wspólnoty znajdują się zebrania które dotyczą na przykład kosztów zarządzania, wydatków na remonty bądź zachowania schludności oraz porządku.

Post Author: admin