Wykończenie domu to dziś jeden z głównych – oprócz zakupu samej nieruchomości – kłopotów jego właścicieli. O ile wybór kafelek w łazience jest rzeczą przyjemną i zwykle mało kłopotliwą, tak sprawa zrobienia elewacji do prostych nie należy. Jednak nim pomalujemy ściany, poukładamy panele i powiesimy żaluzje w oknach, czeka nas jeszcze zrobienie tej istotnej czynności. Front odzwierciedla charakter budynku. Zewnętrzne ściany, w zależności od tego jak się prezentują, mogą bardzo dużo powiedzieć o jej właścicielu. Szpecące ściany domów nie wyglądają ani schludnie, ani miło. Gruntowne wykończenie budynku robi o wiele lepsze wrażenie niż niekończący się stan „w budowie”.

elewacja z piaskowca

Autor: antriksh
Źródło: pixabay
Co prawda można próbować dekorować elewację przy pomocy odpowiednio dobranych okien, które swoją stylistyką tworzą unikatową atmosferę i upiększają ściany. Kolejnym pomysłem może być wyhodowanie na elewacji bluszczu. Wbrew powszechnie panującej krytyce, pnącza dobrze oddziałują na elewacje. Gdy jest wykonana właściwie, oplatające ją rośliny nie będą mogły jej zaszkodzić. Mało tego, pełnią pozytywną rolę; w sezonie zimowym chronią przed przemarznięciem, w lecie zaś przed przegrzaniem. Trzeba jedynie o odpowiedniej pielęgnacji roślin.

Dobór materiału do wykonania elewacji jest fundamentalne. Dziś znajduje się wiele możliwości połączenia ze sobą różnych materiałów, jednak jest to o tyle wątpliwe, ponieważ kamień,drewno,cegła mają inne cechy fizyczne, dlatego też niewłaściwe łączenie (obejma nierdzewna) surowców, może źle się skończyć. Jednym z bardziej odpowiednich do tego materiałów jest piaskowiec – więcej na: do: w link: do: z oferty na ceny: fachowców z artykuł. Pozwala on zwiększyć jakość budynku, a także zmniejszają stratę energii przy ocieplaniu domu. Montowane wyjątkowo szybko, jest mocny i nieczuły na uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowym atutem takiego surowca jest jego waga – względnie lekki, nie obciąża konstrukcji budynku. Niezwykłym plusem jest to, że gdy front zabrudzi się łatwo można temu zaradzić poprzez szlifowanie piaskowca! Po wyczyszczeniu można zaimpregnować, żeby utrwalić efekt.

boazeria z piaskowca

Autor: Hans
Źródło: pixabay
Bez względu na styl wystroju, piaskowiec produkowane są w każdym rodzaju. Ich duży wybór, np. płytki nowa gala, sprawia, że będzie jednakowo funkcjonalny przy domkach jak i budynkach użytecznych. Jedynym ograniczeniem może tu stać się wena twórcza architekta. Piaskowiec należy też połączyć z tarasem wykonanym z lastryko. Te 2 surowce tworzą spójną całość. Poza tym, także ten drugi kamień jest łatwy w utrzymaniu, gdyż polerowanie lastryko (idź do tutaj) nie jest ani czaso-, ani kosztochłonne, a jego przeprowadzenie utrzymuje materiał w najlepszej kondycji. Pamiętajmy, że elewacja ma być ozdobą, a nie próbą zamaskowania nieodpowiednich proporcji czy niestarannego kształtu. Ma pomóc stworzyć we wnętrzach niepowtarzalną aurę, nie zaś pełnić rolę opakowania dla niedokładnego modelu.

Post Author: admin