
Materiał, z którego są wykonane to tylko jeden wyróżnik rusztowań. Dodatkowo podzielić można je ze względu na wykorzystanie. I tak, w zależności od tego, czy mają być wykorzystywane na niewielkich powierzchniach wewnątrz budynku czy może do odświeżania zewnętrza. Tu przydają się dwa rodzaje.
Po pierwsze rusztowania elewacyjne. Jak sama nazwa mówi stosuje się je do odświeżania elewacji budynków. Ich konstrukcję w pionie stanowią twarde ramy pomiędzy którymi instaluje się zróżnicowanej powierzchni pola. Najczęściej to żerdzie przykryte platformami metalowymi albo deskami, chociaż coraz częściej odrzuca się drewno. Przykręcane metalowe platformy są dużo bardziej stabilne i bezpieczne.
Pokaż środa śląska -> arad na większej mapiePodobnie skonstruowane są rusztowania fasadowe Arad. Często mają one również drabiny zainstalowane między poziomami więc prace można prowadzić na wielu poziomach jednocześnie. To jest szczególnie istotne choćby dla konserwatorów zabytków. Na fasadzie czasami konkretny zdobiący motyw którym zajmuje się jedna osoba ciągnie się przez wiele metrów w pionie i przydaje się opcja błyskawicznego i bezpiecznego przemieszczania się między platformami.

W pracach wykonywanych w szybkim tempie i prowadzonych w pomieszczeniach doskonale sprawdzają się rusztowania jezdne oraz ogrodzenia. W bardzo wysokich wnętrzach, gdzie żadna drabina nie wystarczy trzeba rozstawić rusztowanie. Kiedy odbywa się tam zaledwie na przykład odświeżanie ścian – toczy się to szybko i rusztowanie należy przestawiać. Aby nie trzeba było go demontować stosuje się właśnie rusztowania na kółkach. Naturalnie, kiedy znajduje się na nich człowiek są dobrze zabezpieczone wspornikami i hamulcami, więc stoją stabilnie. Możemy je jednak przemieścić szybko i bezpiecznie. W takich pracach rusztowania przejezdne oraz szalunki są niezastąpione: