Granit, a także pozostałe naturalne kamienie to wytwór natury, od bardzo dawna zachwyca ludzkie oko wielką ilością barw oraz faktur. Stale odkrywane są nowe złoża, dzięki jakim skały te stale urozmaicają i zaskakują każdego z nas. Co warto wiedzieć w tym temacie?

Granit to wytwór naturalny, więc warto wiedzieć, że charakteryzuje go pewna nieprzewidywalność. Próbki oraz wzorniki oddają pełną charakterystykę materiałów, ale nie możemy zapominać, iż powstające w naturze skały mogą być przyozdobione bardzo różnie. Na pewno, kamień granitowy jest bardzo solidny oraz trwały. Granit jest krystaliczną skałą magmową, która składa się głównie ze skalenia alkalicznego, kwarcu oraz plagioklazu – wejdź.

granit, kostka granitowa

Autor: onnola
Źródło: http://www.flickr.com

Średnia wielkość ziaren to 1-25 milimetrów. Wydobywa się go z ziemi w postaci skalnych bloków, które następnie są cięte na właściwej grubości slaby. Później poddawane są różne obróbce szlifierskiej i cięciu. Granit charakteryzuje się na pewno wielką twardością i bardziej małą nasiąkliwością. Wiele osób bierze to pod uwagę w czasie budowy domu, bo granit jest bardziej odporny na czynniki atmosferyczne. Żeby jednakże tak było powinniśmy o niego właściwie się zatroszczyć. Powinniśmy mieć na uwadze, że struktura granitu ma mikro szczeliny, tak więc idealnie chłonie wodę czy tłuszcze. Więc tylko odpowiednia impregnacja ochroni go właściwie, aby mógł ozdobić schody czy posadzki przez naprawdę długi czas. W ten sposób też, jak kostka granitowa (zobacz kostka granitowa z Dolnego Śląska) producent powinien być wybrany jak najlepiej – więcej o producencie kostki granitowej.

Ażeby granit służył nam jak najdłużej należy go bardzo dobrze pielęgnować oraz oczyszczać z zabrudzeń. Niezbędna jest impregnacja. Najlepsze są do tego celu standardowe środki do konserwacji kamieni naturalnych. Granit bez wątpienia jest o wiele bardziej odporny niż inne materiały, więc nie ma przeciwwskazań, co do wykorzystywania środków czyszczących. Są jednak wyjątki, jak proszki czyszczące mające w swoim składzie pumeks albo kwasy (amoniak). Najbardziej korzystnie więc używać delikatnych, biodegradowalnych i bezzapachowych środków czyszczących. Żeby polerować powierzchnie gładkie najbardziej korzystna będzie miękka szmatka.

Post Author: admin