Inteligencja świadczy często o tym, czy dana osoba zrobi oszałamiającą karierę zawodową czy też nie. Ludzie inteligentni lepiej sobie radzą z życiowymi zadaniami i więcej osiągają. Samą inteligencję można podzielić na werbalną, mechaniczną czy związaną z matematyką. Wspomniane słowo ostatnimi czasy znacznie poszerzyło swoje znaczenie. Odnosi się ono coraz częściej do tych rzeczy, które powstają w nietypowy sposób – jeszcze na etapie projektów, z inżynierami budownictwa współpracują informatycy. W prawie taki sam sposób zostało ukute sformułowanie znane tak reprezentantom budownictwa, jak i informatyki, a mamy tutaj na uwadze inteligentny budynek.

dom   zima

Autor: Braas
Źródło: Braas
Technicy już w tej chwili całkiem serio myślą o wyprodukowaniu koszul nocnych, które zagwarantują właściwą temperaturę podczas snu lub o ekspresie do kawy, który przygotuje nam świeżą kawę w filiżance jeszcze zanim pojawimy się w pomieszczeniu kuchennym. Te wynalazki jeszcze nie trafiły do powszechnego użytku. Natomiast na wyciągnięcie ręki jest już inteligentne ogrzewanie w domu. Taki system samoczynnie podnosi temperaturę we wnętrzu, kiedy za oknami panuje siarczysty mróz. A kiedy w kwietniu robi się coraz cieplej, to też nie trzeba samodzielnie przykręcać grzejników. Na tym przykładzie nie kończą się możliwości jakie posiada współczesny inteligentny budynek.

Specjalnie opracowane systemy chronią mieszkania przed włamywaczami i zawiadamiają policję, kiedy złodziej wybije szybę w oknie. Coraz powszechniej bywa także zakładany monitoring.

Czy niniejszy wpis jest według Ciebie godny uwagi? Jeśli tak, to bez wątpienia zaabsorbuje Cię też to wiarygodne opracowanie (https://www.bazalt.pl/) – mówi o zbliżonej problematyce.

Posiadają go już nie tylko wielkie i osiedlowe sklepy, ale również większość nowo wzniesionych wieżowców. Bardzo często używane bywają również inne rozwiązania przeciwwłamaniowe, wpisujące się w zasadę inteligentnego budynku. Mamy tutaj na myśli symulację obecności mieszkańców. Otóż, wyjeżdżamy na wytęskniony urlop i zostawiamy mieszkanie nie tylko pod opieką sąsiadów, ale także mamy w domu symulator, który będzie w czasie naszej nieobecności załączał i gasił światła w pokoju, uruchamiał odbiornik telewizyjny czy odtwarzał naszą ulubioną melodię. Poza tym można jeszcze tutaj wspomnieć o systemach alarmujących o pożarze lub o systemie kontroli dostępu – drzwi metalowe mogą otworzyć jednie osoby upoważnione, posiadające specjalną kartę chipową.

Inteligentny budynek jest przykładem tego, jak można połączyć systemy informatyczne w jednym wieżowcu. To bardzo komfortowe rozwiązanie, szczególnie w przypadku, kiedy mamy do czynienia z przewyższającym drzewa kolosem. Zarządcy takiego bloku mogą sterować konkretnymi systemami bez konieczności przemieszczania się po poszczególnych piętrach. Tego typu rozwiązanie oszczędza także czas, który można w tym momencie przeznaczyć np. na konieczne naprawy.

Post Author: admin