Zautomatyzowane domy to nie pieśń przyszłości. Już teraz można zdalnie włączać światło i sprzęty AGD, zamykać czy otwierać drzwi. I to jedynie za pomocą pojedynczego przycisku w tablecie!

Inteligentne mieszkanie wpasowuje się w branżę tzw. Internetu rzeczy. Wykorzystane urządzenia mogą się między sobą kontaktować po to, aby wychodzić naprzeciwko potrzebom użytkowników. Funkcjonowaniem urządzeń zarządza zintegrowanym układem .

Tego typu urządzenia mogą pomagać w obiektach użyteczności publicznej: w portach lotniczych, w sklepach i muzeach, wysyłając wiadomości na smartfony. Mogą być także używane w domach. Chociaż brzmi to niczym pomysł prosto z filmu sci-fi, zdalne sterowanie oświetleniem już wkrótce stanie się powszechne w naszych mieszkaniu. Ten system znacznie uprzyjemni codzienne życie. Siedząc w fotelu, będziemy mogli jednym guzikiem zgasić górne źródło oświetlenia i zapalić mniejszą lampkę. Wychodząc z domu, nie będziemy musieli zajrzeć do każdego pomieszczenia. Jeden przycisk w urządzeniu mobilnym zgasi wszystkie potencjalnie włączone źródła oświetlenia, oszczędzając prąd i nasz czas. Inteligentne mieszkanie to jednakże dużo więcej, niż zdalne sterowanie oświetleniem.

jasne mieszkanie

Autor: University of Exeter
Źródło: http://www.flickr.com

Zbliżając się do domu będziemy mogli otwierać drzwi garażowe, zapalić światło na ganku domu, a nawet uruchomić ekspres do kawy. Wybierając się na zakupy, zdalnie modrzwi garażowe Warszawać wszystkie światła, pozamykać okna i drzwi garażu… Wszystko z pomocą jednego guzika w tablecie. Rynek systemów powiązanych z tą dziedziną, stopniowo wkracza do naszego kraju. Zakładane są firmy sprzedające tego typu oprogramowanie, część z nich ma na koncie także sukcesy zagranicą.

Inteligentne mieszkanie to miejsce, które poznało i zrozumiało potrzeby swojego właściciela. Komunikuje się z jego urządzeniem mobilnym i na jego polecenie włączą lub wyłączą urządzenia AGD. To również zdalne sterowanie oświetleniem, upraszczające codzienne życie. Twórcom takich systemów przyświeca prosta myśl – nowe technologie powstają głównie po to, aby służyć ludziom.

Post Author: admin