Stal jest dzisiaj powszechnie wykorzystywana i posiada bardzo dużo zastosowań. Wykonywane są z niej przedmioty codziennego użytku, ponieważ wtedy wyróżniają się trwałością oraz odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Konieczna jest jednakże jej odpowiednia obróbka, co dzięki szerokiemu wachlarzowi oferowanych metod, nie powinno sprawić dużych problemów. Jakie metody cięcia stali są współcześnie najbardziej popularne?

stal

Autor: Elliott Brown
Źródło: http://www.flickr.com
Często stosowane są metody skrawające. Dzięki nim szybka obróbka stali jest dosyć łatwa oraz skuteczna. Podczas cięcia skrawającego użytkowane są zazwyczaj piły, zarówno uzębione, jak i nieuzębione. Znakomitym rozwiązaniem jest dodatkowo cięcie termiczne tlenem. cięcie (stal kwasoodporna) potrzebuje zastosowania gorącego gazu, dzięki któremu stal jest doprowadzana do odpowiedniej temperatury. Po jej podgrzaniu możliwe jest skierowanie strumienia tlenu, który ją tnie w konkretnych miejscach. Naturalnie, wybierając tę metodę trzeba mieć przede wszystkim na względzie skład stali oraz jej grubość. Przeważnie metoda cięcia termicznego strumieniem tlenu jest stosowana głównie w przypadku stali węglowych. Z pewnością sprawdzi się ona też w cięciu tak zwanych stali niskostopowych. Nie jest natomiast zalecana jeśli planuje się cięcie stali nierdzewnych.

konstrukcja ze stali

Autor: Philippe Put
Źródło: http://www.flickr.com
Dodatkowo, w cięciu stali stosowana jest charakteryzująca się ogromnym zainteresowaniem metoda łukowa, która posiada dużo odmian, jak . Jedną z nich jest cięcie blach laserowo. Laser (zobacz wycinanie laserowe blachy) generalnie jest dzisiaj dość powszechnie wykorzystywany także w innych branżach, między innymi medycynie estetycznej. Ułatwia on nie tylko błyskawiczne przecięcie blachy, jest bowiem niezwykle precyzyjny, z tego powodu prościej jest uzyskać pożądany kształt. Istotną zaletą laserów jest fakt, że są one stosowane do cięcia w zasadzie wszystkich rodzajów blach.

Niezbędne jest jedynie dobranie do cięcia odpowiedniego gazu. W ramach techniki łukowej wyróżnia się też cięcie plazmowe, z wykorzystaniem łuku plazmowego. Cięcie plazmowe zapewnia bardzo dużą prędkość. Trzeba jednak pamiętać, że podczas tego procesu jednocześnie jest produkowana duża ilość dymu. Generalnie, stal jest współcześnie poddawana różnym rodzajom obróbki, a wybranie najlepszej metody zależy z reguły od jej rodzaju.

Post Author: admin