Coraz częściej stosowane jest ciepło ze źródeł naturalnych przy zastosowaniu pomp ciepła. Jest to tak nazywane odnawialne źródło energii. Przyczyną tego jest bardzo duży wzrost kosztów ropy naftowej oraz gazu.

Niestety w naszym kraju rynek pomp ciepła rozwija się znacznie słabiej aniżeli w krajach zagranicznych. Jest to związane z dużymi ograniczeniami przykładowo prawniczymi albo ekonomicznymi.

Pompa ciepła marki Junkers

Autor: Junkers
Źródło: Junkers

Pompa ciepła jest sprzętem ekologicznym, bezpiecznym oraz nowym. Wykorzystuje ona tak określane dolne źródło energii, czyli na przykład glebę, do wytworzenia ciepła w górnym źródle. Należy wiedzieć, że przy głębokości co najmniej 1, 5 m panuje w miarę taka sama temperatura. Latem jest ona niższa niż nana zewnątrz ziemi a zimą wyższa. Dlatego też pompy ciepła zimą pobierają ciepło między innymi z gruntu, później je kondensują przy wykorzystaniu sprężarki i oddają do otoczenia. Działa ona prawie jak lodówka, z tym wyjątkiem, że uzyskanym produktem jest ciepło a nie chłód.

Przeczytaj ten ciekawy tekst a jeżeli interesuje Cię więcej danych na prezentowany temat to odkryj więcej tutaj – znajdziesz więcej informacji na to zagadnienie.

Stosowanie takich pomp powoduje spore zmniejszenie wydatków na ogrzewanie. Ponadto powiększa się bezpieczeństwo, dzięki wyeliminowaniu zagrożenia zaczadzenia czy wybuchu.

Tego typu instalacja grzewcza z reguły jest bezawaryjna. W przemyśle pompy te służą przykładowo do produkcji pary, odparowywania, suszenia czy też destylacji. Choć pomału też stają się źródłem grzewczym. Przemysłowe pompy ciepła ogrzewają na przykład zakłady pracy, biurowce, budynki administracyjne, osiedla mieszkaniowe i tak dalej. Mają one bardzo dużo zalet takich jak między innymi gratisowe źródło energii, nie zanieczyszczają środowiska, w miarę cicho pracują oraz sporo innych. Dzięki ich niegłośnej pracy mogą być one instalowane nie tylko w piwnicach czy kotłowniach, ale też w miejscach gospodarczych na poziomie mieszkania. Ich w sumie jedyną wadą jest dość kosztowna inwestycja. Jednakże w porównaniu z innymi źródłami energii inwestycja (warte przeczytania) ta w późniejszych latach zwróci się. Warto jednak myśląc o kosztach, zainwestować w dobrej jakości urządzenia pomocnicze w dobrych cenach na .

Post Author: admin