Jak obecnie prezentują się ceny mieszkań w najbardziej dużych polskich miastach? Ile wynosi cena metra kwadratowego w różnych lokalizacjach? Należy potwierdzić, że największa zmiana ceny jest zauważona w Katowicach i Łodzi, tam mieszkania stały się tańsze o kilkanaście procent. W skali kraju występuje jednakże stabilizacja cen.
Od lat, co nie zadziwia, największym rynkiem nieruchomości jest Warszawa. Miesięczna zmiana mediany wartości mieszkania dosyć rzadko jesteśmy w stanie przekroczyć jeden procent, natomiast w skali roku – kilka procent. W stolicy świetnie rozwija się pierwotny rynek, ale i we wtórnym można dostrzec wiele udanych transakcji. Mieszkania w stolicy są rozchwytywane w różnych obszarach miasta, jak mieszkania na Grochowie w Warszawie, taka tendencja na pewno nie zakończy się tak szybko- .
Zwłaszcza, że nabywający posiadają do wyboru bardzo znaczny wybór, jeśli chodzi o standard, lokalizację lub wielkość mieszkań. Na rynku nie brakuje osób kupujących nieruchomości czysto inwestycyjne, za gotówkę. Tego typu osoby są z pewnością bardzo aktywne na pierwotnym rynku, tam poszukują mieszkań typowo pod wynajem. Największym zainteresowaniem cieszą się lokale 2-pokojowe o wielkości 40-45 metrów i 3-pokojowe w rozmiarze 50-55 mkw.
Kliknij zamieszczony tu odsyłacz przenoszący do analogicznego omówienia – ono bez dwóch zdań także okaże się dla Ciebie niebanalne.
Jeśli chodzi o inne ośrodki miejskie, to jak powiedzieliśmy wcześniej, do dużych spadków cen doszło w Katowicach. W ciągu dwunastu miesięcy ceny poszły zaś w górę tylko w Gdańsku, Krakowie oraz Poznaniu, w innych miastach zanotowano obniżki. Jednakże w stolicy i Wrocławiu były one na niskim poziomie, wysokości 0,5 procenta.
Źródło: http://www.flickr.com
W pierwszym kwartale obecnego roku deweloperzy przekazali do użytkowania 17,2 tysięcy nieruchomości, pokazuje to wzrost w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku o prawie pięćdziesiąt cztery procent. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy przeznaczono do użytku 68,3 tysiąca mieszkań, co oferuje aż o 14,7 procenta więcej mieszkań niż rok wcześniej. Dostrzec możemy niesłabnące zainteresowanie nabywających, a to ukazuje, że deweloperzy nie zwalniają tempa z dalszymi inwestycjami. Wszystko wskazuje na to, iż trend ten zostanie utrzymany przez następną część roku, wszystkie warunki są do tego najlepsze.