Około dwadzieścia lat temu hitem były ramy okienne plastikowe i wszyscy na fali popularności wymieniali na nie poprzednie.

Okna z plastiku mają oczywiście pewne pozytywy, ale mają również wady. To okna drewniane są świetnym rozwiązaniem.

Okna połaciowe

Autor: notafish

Naturalnie, są nieco droższe niż te zrobione z plastiku, lecz przede wszystkim gwarantują zdecydowanie lepszą wentylację mieszkania. Konieczny jest tylko minimalny błąd w montowaniu plastikowych okien, by uniemożliwiały one ruch powietrza, tym samym przyczyniając się do zawilgocenia mieszkania. W oknach drewnianych ten problem nie ma miejsca ponieważ drewno samo w sobie jest materiałem, który tlen przepuszcza. Naturalnie nie mówimy tu o przewiewach.

Okna z drewna są także zdecydowanie ładniejsze. Nie ma co ukrywać – jest to istotne kryterium doboru okien, przecież każdy człowiek chce posiadać ładny dom czy mieszkanie. Okna z plastiku są niezbyt ładne, wywołują skojarzenia z brzydkimi sześciennymi domami stawianymi w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku. Wielkie osiedla zastawione dokładnie takimi samymi klockami z cegieł, a każdy świecący dokładnie takimi samymi trójdzielnymi oknami z plastiku. Nie jest to szczególnie przyjemny widok.

okna

Autor: Schüco

Aktualnie nowe technologie wchodzą i na ten obszar. Możemy już kupić okna energooszczędne, które chętnie zakładane są w domach energooszczędnych. Są także odpowiednio izolowane akustycznie, więc nie musimy się bać, że w mieszkaniu będzie panował hałas.

Dom to bardzo ważna inwestycja w życiu. Zróbmy wszystko by był po prostu taki, jak chcemy. Nie powinniśmy się godzić na żadne ustępstwa. Drewniane okna są bardzo ładne, gwarantują odpowiednią wentylację, izolują od hałasu i nie trzeba ich będzie wymieniać przez wiele lat dzięki postępowi technologii. Nie oszczędzajmy zatem na nich, niech nasz dom stanie się idealnym azylem.

Źródło: Okna Wójcik

Post Author: Agata Kwiecień