Przy budowie domu na początku stawia się same ściany, następnie trzeba wylać strop, kładzie dach i wykonuje wszystkie instalacje. Dopiero po tym wszystkim przychodzi pora na wykończenie wnętrz, kładzenie tynków, wylewki, podłogi i wymalowanie wszystkich pomieszczeń.

Jednym z ważniejszych etapów wykończeniowych robót, który ma sporo wpływu na jakość pomieszczeń w domu, jest położenie trwałych i przede wszystkich prostych tynków. Tynki Używane są w budownictwie od setek lat. Ich głównym zadaniem jest wygładzenie powierzchni ścian, a także ich zabezpieczenie przed czynnikami atmosferycznymi, mechanicznymi i wpływem wilgoci. Wewnątrz pomieszczeń ciepły tynk ma również za zadanie wygładzenie każdej ściany i przygotowanie ich pod powłokę malarską. Doświadczone osoby potrafią tak położyć tynki, że na ścianach widać nie będzie ani nawet najmniejszego wybrzuszenia czy wgłębienia, ale sporo zależy od tego, jaki tynk się wybierze.

Dzisiejsze dobre tynki (zobacz struktury dekoracyjne) kłaść można z różnych surowców. Wybór ich uzależniony będzie przede wszystkim od charakteru pomieszczeń, w jakich będą używane, możliwości ekipy remontowej oraz kosztów, jakie chce się ponieść na wykończenie ścian. Jednymi z najtańszych są tynki mineralne, które jako pierwsze zaczęły być stosowane na szeroką skalę. Ich podstawowym składnikiem powinien być cement, oprócz tego stosuje się w nich naturalne składniki.

tynk wewnętrzny

Autor: Alpina
Źródło: Alpina

Bardzo dużym plusem tego tynku jest przepuszczalność pary wodnej, dzięki czemu doskonale się nadaje do wnętrz wymagających dobrej wentylacji. Analogiczne właściwości powinny mieć wapienne tynki, w ich składzie będą woda, wapno i piasek wymieszane w odpowiedni sposób.

Ze względu na duży zakres możliwych zastosowań i niewysokie ceny są one dzisiaj jednym z najchętniej wybieranych typów tynków. Jeśli ktoś zamierza zrobić swoje ściany o wyższej gładkości, to wymienione wyżej rodzaje tynków będą niewystarczające, w takich przypadkach dużo lepiej nadają się tynki akrylowe albo gipsowe.

Post Author: admin