Do postawienia ścian zewnętrznych używać można różnego rodzaju materiały, przykładowo gazobeton, ceramika lub silikat. Jakie są ogólne reguły murowania, które trzeba poznać. W jaki sposób wygląda murowanie ścian krok po kroku?Zaczynając od pierwszej warstwy – ściany trzeba stawiać na zaizolowanym fundamencie. Bez względu na to, jaką technikę murowania będziemy wykorzystywać, pierwsza warstwa muru powinna być położona zaprawie standardowej o grubości dwóch-trzech centymetrów. Jej podstawowe zadanie to zniwelowanie ewentualnych nierówności poziomu fundamentu, dzięki czemu możemy uzyskać idealny poziom.

murowanie

Autor: Martin Pettitt
Źródło: http://www.flickr.com

W tym czasie powinniśmy się również postarać o wyznaczenie przewidzianych w projekcie kątów narożników. Tego typu murowanie zgodnie z założonym planem da później dobrą konstrukcją – czytaj więcej. Aby zachować identyczny poziom na wszystkich ścianach, można użyć sznurek murarski, który jest rozpięty na gwoździach wbitych w mur. Przed dalszą częścią prac musimy poczekać, aż zaprawa zastygnie, aby nie zniekształciła się z powodu ciężaru następnych elementów muru. Następne warstwy bloków należy poustawiać już na odpowiedniej zaprawie. Istotne będzie zaznaczenie rogów. Stawianie ściany zaczynamy od wyprowadzenia narożników zewnętrznych, później wystarczy już tylko zaznaczyć otwory. Powinniśmy unikać docinania bloczków lub pustaków w tych miejscach. Istotna czynność – wiązanie muru. To ma duże znaczenie, gdyż ściany utrzymują obciążenia z dachu oraz stropów. Powinny być ustawione pionowo, natomiast jej części wypoziomowane wszędzie, by siły działające od góry były rozprowadzane równo. By mur nie uległ rozpadowi, bloczki oraz pustaki powinny być ze sobą związane, co oznacza, iż są poustawiane w kolejnych warstwach z przesunięciem pionowej krawędzi o co mniej więcej 0,4 wysokości elementu.

pustak

Źródło: pixabay.com

Bardzo dokładnie powinny być związane narożniki. Również zbrojenie jest konieczne, bo ściany powinny być związane zbrojonymi wieńcami, jakie są zrobione na wysokości każdego stropu, a także w ściance kolankowej, na jakiej będzie oparty dach. Wszystkie dobre materiały do murowania należy kupić w specjalistycznych budowlanych punktach, odnaleźć tam można różne elementy służące do budowy – .

Post Author: admin